Wprowadzenie
FY6A6199 (2)

Znajdujesz się w kościele Trinità dei Monti (dosł. Trójca na wzgórzach). Jak można zauważyć, kościół jest położony na wzgórzu dominującym nad Rzymskim krajobrazem, zwanym Pincio.

 

Na początku XVI w. w tym miejscu osiedlił się katolicki Zakon Braci Najmniejszych (zwanych również minimitami), który rozpoczął budowę kościoła oraz przylegającego do niego klasztoru. Obecnie powierzchnia całego kompleksu wynosi prawie 4 hektary i obejmuje również szkołę Sacre Coeur, dom pielgrzyma oraz ogród.

 

Kompleks Trinità dei Monti powstał z woli króla Francji Karola VIII, jako wyraz wdzięczności wobec braci najmniejszych, a w szczególności ich założyciela – św. Franciszka z Paoli. Św. Franciszek towarzyszył w ostatnich dniach życia królowi Ludwikowi XI (zm. 1483) oraz był doradcą francuskich królów przez 20 lat, aż do swojej śmierci w roku 1507. Kościół był darem korony francuskiej i przyszedł w odpowiedzi na pragnienie św. Franciszka z Paoli, który podczas swojej podróży do Francji powiedział na widok góry Pincio: „Tu powstanie klasztor braci najmniejszych”.

 

Następnie, w roku 1828, Trinità dei Monti została powierzona siostrom Sacre Coeur (Zgromadzeniu Najświętszego Serca Jezusa), które prowadziły szkołę oraz czuwały nad restauracją i rekonstrukcją tego miejsca. W roku 2006 kompleks został kolejno powierzony Monastycznym Wspólnotom Jerozolimskim, a później – w roku 2016 – Wspólnocie Emmanuel.

 

Życzymy miłego zwiedzania!