Jesteś teraz naprzeciwko kaplicy „Pieta”, zawdzięczającej swoją nazwę znajdującej się w centrum rzeźbie.
Kaplica została zbudowana ok. roku 1570, gdy zapadła decyzja o wydłużeniu kościoła. W roku 1574 została powierzona Marcantonio Borghese, który pełnił wówczas funkcję radcy prawnego klasztoru Trinità dei Monti.
W 1589 r. synowie Marcantonia Borghese zlecili udekorowanie kaplicy malarzowi Cesare Nebbia. Tematem przewodnim cyklu fresków jest Pasja Chrystusa. Początkowo w miejscu obecnej Pasji znajdowała się rzeźba przedstawiająca Ukrzyżowanie, którą po dziś dzień można podziwiać na chórze.
Rzeźba znajdująca się pośrodku kaplicy jest gipsową kopią Piety autorstwa niemieckiego rzeźbiarza Theodora Wilhelma Achtermanna, ofiarowaną przez samego artystę. Oryginał znajdował się w katedrze w Munster, gdzie w roku 1945 uległ zniszczeniu wskutek bombardowania. Gipsowa reprodukcja została przeniesiona do kościoła na prośbę sióstr Sacre Coeur – zgromadzenia, które sprawowało pieczę nad Trinità dei Monti podczas prac restauratorskich, prowadzonych w XIX w.
Rzeźba przedstawia Maryję trzymającą w ramionach Jezusa, swojego Syna, który – opuszczony przez wszystkich – poniósł męczeńską śmierć na krzyżu. Jego ciało spoczywa bezwładnie w ramionach Matki. Maryja podtrzymuje głowę Jezusa, podkreślając w ten sposób łączącą ich więź. Oboje mają zamknięte oczy i pogodne twarze, będące wyrazem bezgranicznego zaufania planowi Boga Ojca.
Pieta jest przedstawieniem dość realistycznym, co widać szczególnie za sprawą kropli krwi, wypływających z ran Jezusa. Stanowi to przypomnienie o bardzo realnym, dosadnym aspekcie męki Chrystusa, którą odczuwał w całym swoim ciele.
Właściciel kaplicy, Marcantonio, należał do jednej z najbardziej wpływowych włoskich rodzin. Był również ojcem papieża Pawła V, podczas którego pontyfikatu została ukończona budowa obecnej bazyliki Św. Piotra.
Zostało tu pochowanych wielu znacznych członków rodziny, m. in. sam Marcantonio, jego siostra Ortensia i jego żona, matka papieża Pawła V.
Herb rodziny Borghese, zawierający orła w koronie i smoka, jest dość powszechnym elementem rzymskiego krajobrazu. Można go znaleźć np. na fasadzie bazyliki Św. Piotra lub na Fontana Paolina. Znajduje się również w kaplicy, na posadzce i po obu stronach ołtarza oraz po obu stronach centralnego zespołu rzeźb.
Zachęcamy do poświęcenia chwili na medytację w ciszy i skupieniu.
Zostaw wszystkie sprawy, które niepokoją Cię od początku tego dnia i skup się wyłącznie na tych pozytywnych. Możesz zwrócić się do Maryi i powierzyć jej to, co nosisz w sercu. Podobnie jak bierze ona w ramiona swojego Syna, bierze również na siebie wszystkie nasze cierpienia. Możesz posłużyć się następującą modlitwą:
„Maryjo, tak jak Dzieciątko Jezus, chcę znaleźć ukojenie w Twoich ramionach. Powierzam się Twojemu bezgranicznie kochającemu sercu i poczuciu bezpieczeństwa płynącego z Twojego słodkiego, matczynego spojrzenia. Wiem, że kochasz mnie jak Twojego umiłowanego Syna i nie zważając na moje grzechy pozwalasz mi odnaleźć szczęście spoczynku na Twoim Niepokalanym Sercu”.
Teraz możesz posłuchać następującej pieśni: